Dla cudzoziemcówDla pracodawców

backLegalizacja Pobytu

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały składa się osobiście lub za pośrednictwem poczty, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce.

Skontaktuj się

Rodzaje zezwoleń

Wyróżniamy następujące rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy:

Zezwolenia na pobyt czasowy wydawane są maksymalnie na okres 3 lat, z możliwością ponownego ich udzielenia po tym okresie.

W praktyce są to najczęściej uzyskiwane zezwolenia. Jeśli jeszcze nie wiesz o jakie zezwolenie możesz się ubiegać, najprawdopodobniej jest to właśnie zezwolenie na pobyt czasowy.

Zezwolenie na pobyt stały jest przeznaczone m.in. dla:

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE przeznaczone jest dla osób, które przebywają legalnie i nieprzerwanie w Polsce co najmniej od 5 lat, mają ubezpieczenie zdrowotne, stabilne i regularne źródło dochodu wystarczające na utrzymanie siebie i członków rodziny, a także wykazują się znajomością języka polskiego na poziomie minimum B1.

Zezwolenie na pobyt stały oraz zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej są do siebie bardzo podobne. Przede wszystkim ich wspólną cechą jest ich bezterminowość – nie są wydawane na maksymalnie 3 lata jak zezwolenia na pobyt czasowy, lecz bezterminowo. Uzyskanie jednego z tych zezwoleń pozwala także pracować lub prowadzić biznes bez uzyskiwania dodatkowych zezwoleń na pracę.

Zezwolenie na pobyt w szczególnych przypadkach

Przepisy polskie umożliwiają również udzielenie cudzoziemcom azylu, statusu uchodźcy i ochrony uzupełniającej. Wnioski w tych sprawach rozpatruje Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Masz pytania?

Nic prostszego, napisz lub zadzwoń do nas! Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Skontaktuj się