Legalizacja Pobytu
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały składa się osobiście lub za pośrednictwem poczty, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce.
Skontaktuj sięRodzaje zezwoleń
Wyróżniamy następujące rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy:
- zezwolenie na pobyt czasowy i pracę,
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (Niebieska Karta),
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy przez cudzoziemca delegowanego przez pracodawcę zagranicznego na terytorium RP,
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej,
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach,
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych,
- zezwolenie na pobyt czasowy dla członków rodzin obywateli Rzeczypospolitej Polskiej oraz członków rodzin cudzoziemców,
- zezwolenie na pobyt na terytorium cudzoziemców – ofiar handlu ludźmi, krótkoterminowe zezwolenie na pobyt,
- zezwolenie na pobyt ze względu na inne okoliczności.
Zezwolenia na pobyt czasowy wydawane są maksymalnie na okres 3 lat, z możliwością ponownego ich udzielenia po tym okresie.
W praktyce są to najczęściej uzyskiwane zezwolenia. Jeśli jeszcze nie wiesz o jakie zezwolenie możesz się ubiegać, najprawdopodobniej jest to właśnie zezwolenie na pobyt czasowy.
Zezwolenie na pobyt stały jest przeznaczone m.in. dla:
- dla małżonków obywateli Polski
- dzieci cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, pozostających pod jego władzą rodzicielską
- dzieci obywatela polskiego pozostających pod jego władzą rodzicielską
- posiadaczy Karty Polaka
- osób objętych ochroną międzynarodową (osób, którym udzielono na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej azylu, ofiar handlu ludźmi, osób przebywających w Polsce na podstawie statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych) lub pobytem tolerowanym.
Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE
Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE przeznaczone jest dla osób, które przebywają legalnie i nieprzerwanie w Polsce co najmniej od 5 lat, mają ubezpieczenie zdrowotne, stabilne i regularne źródło dochodu wystarczające na utrzymanie siebie i członków rodziny, a także wykazują się znajomością języka polskiego na poziomie minimum B1.
Zezwolenie na pobyt stały oraz zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej są do siebie bardzo podobne. Przede wszystkim ich wspólną cechą jest ich bezterminowość – nie są wydawane na maksymalnie 3 lata jak zezwolenia na pobyt czasowy, lecz bezterminowo. Uzyskanie jednego z tych zezwoleń pozwala także pracować lub prowadzić biznes bez uzyskiwania dodatkowych zezwoleń na pracę.
Zezwolenie na pobyt w szczególnych przypadkach
- zgoda na pobyt ze względów humanitarnych – wydawana cudzoziemcom, gdy jest to konieczne z powodu konieczności ochrony życia, wolności czy bezpieczeństwa danej osoby, a także w sytuacjach, gdy zobowiązanie cudzoziemca do powrotu naruszałoby jego prawo do życia rodzinnego lub prywatnego albo prawa dziecka
- zgoda na pobyt tolerowany – wydawana cudzoziemcom wtedy, gdy ich zobowiązanie do powrotu z innych przyczyn jest niemożliwe.
Przepisy polskie umożliwiają również udzielenie cudzoziemcom azylu, statusu uchodźcy i ochrony uzupełniającej. Wnioski w tych sprawach rozpatruje Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.