Oferta
Świadczymy kompleksową i profesjonalną obsługę zarówno dla cudzoziemców jak i pracodawców
Dla cudzoziemców
HereToStay świadczy kompleksowe usługi dla cudzoziemców. Pomagamy we wszystkich obszarach prawnych osobom przybywającym do Polski z zagranicy, w szczególności w kwestiach dotyczących legalizacji pobytu oraz pracy.
Oferujemy wsparcie i doradztwo dla osób, które dopiero zamierzają przyjechać do Polski oraz dla tych, którzy aktualnie przebywają w Polsce i chcieliby przedłużyć swój pobyt i pracę.



Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały składa się osobiście lub za pośrednictwem poczty, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce.
Rodzaje zezwoleń
Wyróżniamy następujące rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy:
- zezwolenie na pobyt czasowy i pracę,
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (Niebieska Karta),
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy przez cudzoziemca delegowanego przez pracodawcę zagranicznego na terytorium RP,
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej,
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach,
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych,
- zezwolenie na pobyt czasowy dla członków rodzin obywateli Rzeczypospolitej Polskiej oraz członków rodzin cudzoziemców,
- zezwolenie na pobyt na terytorium cudzoziemców – ofiar handlu ludźmi, krótkoterminowe zezwolenie na pobyt,
- zezwolenie na pobyt ze względu na inne okoliczności.
Zezwolenia na pobyt czasowy wydawane są maksymalnie na okres 3 lat, z możliwością ponownego ich udzielenia po tym okresie.
W praktyce są to najczęściej uzyskiwane zezwolenia. Jeśli jeszcze nie wiesz o jakie zezwolenie możesz się ubiegać, najprawdopodobniej jest to właśnie zezwolenie na pobyt czasowy.
Zezwolenie na pobyt stały jest przeznaczone m.in. dla:
- dla małżonków obywateli Polski
- dzieci cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, pozostających pod jego władzą rodzicielską
- dzieci obywatela polskiego pozostających pod jego władzą rodzicielską
- posiadaczy Karty Polaka
- osób objętych ochroną międzynarodową (osób, którym udzielono na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej azylu, ofiar handlu ludźmi, osób przebywających w Polsce na podstawie statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych) lub pobytem tolerowanym.
Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE
Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE przeznaczone jest dla osób, które przebywają legalnie i nieprzerwanie w Polsce co najmniej od 5 lat, mają ubezpieczenie zdrowotne, stabilne i regularne źródło dochodu wystarczające na utrzymanie siebie i członków rodziny, a także wykazują się znajomością języka polskiego na poziomie minimum B1.
Zezwolenie na pobyt stały oraz zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej są do siebie bardzo podobne. Przede wszystkim ich wspólną cechą jest ich bezterminowość – nie są wydawane na maksymalnie 3 lata jak zezwolenia na pobyt czasowy, lecz bezterminowo. Uzyskanie jednego z tych zezwoleń pozwala także pracować lub prowadzić biznes bez uzyskiwania dodatkowych zezwoleń na pracę.
Zezwolenie na pobyt w szczególnych przypadkach
- zgoda na pobyt ze względów humanitarnych – wydawana cudzoziemcom, gdy jest to konieczne z powodu konieczności ochrony życia, wolności czy bezpieczeństwa danej osoby, a także w sytuacjach, gdy zobowiązanie cudzoziemca do powrotu naruszałoby jego prawo do życia rodzinnego lub prywatnego albo prawa dziecka
- zgoda na pobyt tolerowany – wydawana cudzoziemcom wtedy, gdy ich zobowiązanie do powrotu z innych przyczyn jest niemożliwe.
Przepisy polskie umożliwiają również udzielenie cudzoziemcom azylu, statusu uchodźcy i ochrony uzupełniającej. Wnioski w tych sprawach rozpatruje Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Jako pracodawca jesteś odpowiedzialny za prawidłowość zatrudnienia obcokrajowców, którzy przebywają w Polsce na podstawie paszportu biometrycznego, wizy lub karty pobytu. Stosowne zezwolenie na pracę dla cudzoziemca jest co do zasady konieczne dla każdej osoby przybywającej do Polski spoza UE.
Zezwolenia
Uzyskamy dla Ciebie następujące zezwolenia:
- zezwolenie na pracę dla cudzoziemca typu A – najpopularniejszy typ zezwolenia, dotyczy cudzoziemca zamierzającego wykonywać pracę na terytorium RP na podstawie umowy z pracodawcą, którego siedziba, miejsce zamieszkania lub oddział, zakład lub inna forma działalności znajduje się w Polsce
- zezwolenie na pracę dla cudzoziemca typu B – dotyczy cudzoziemca, który będzie pełnił funkcję w zarządzie osoby prawnej, prowadził sprawy spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej jako komplementariusz, albo działał jako prokurent
- zezwolenie na pracę dla cudzoziemca typu C – dotyczy cudzoziemca, który wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany na terytorium RP na okres przekraczający 30 dni w roku kalendarzowym do oddziału lub zakładu podmiotu zagranicznego albo podmiotu powiązanego z pracodawcą zagranicznym
- zezwolenie na pracę dla cudzoziemca typu D – dotyczy cudzoziemca, który wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego w celu realizacji usług o charakterze tymczasowym i okazjonalnym (usługa eksportowa)
- zezwolenie na pracę dla cudzoziemca typu E – dotyczy cudzoziemca, który wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 3 miesiące w ciągu kolejnych 6 miesięcy w innym celu niż wskazany w typach B,C i D
- zezwolenie na pracę dla cudzoziemca typu S – zezwolenie na pracę sezonową, czyli na pracę wykonywaną przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym, jedynie w określonych sektorach gospodarki.
Zezwolenie typu A jest najpopularniejszym rodzajem zezwolenia na pracę. Jeśli nie wiesz jakiego zezwolenia potrzebujesz dla Twojego pracownika, najprawdopodobniej będzie to właśnie typ A.
Oferujemy kompleksową pomoc cudzoziemcom, którzy zamierzają kształcić się na polskich uczelniach wyższych. Informujemy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce w celu rozpoczęcia lub kontynuacji edukacji na studiach. Pomożemy Ci znaleźć uczelnię spełniającą Twoje wymagania, zorganizować mieszkanie i zapewnić opiekę w nowym kraju.
Cudzoziemcom chcącym studiować w Polsce oferujemy pomoc w uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia na pobyt czasowy. Do uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach uprawnieni są cudzoziemcy, których celem pobytu w Polsce jest podjęcie lub kontynuacja nauki na stacjonarnych studiach wyższych, przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach mogą otrzymać także osoby odbywające studia doktorskie.
Jeśli jesteś zainteresowany nauką w Polsce uzyskamy dla Ciebie zezwolenie na pobyt czasowy. Dzięki niemu będziesz mógł bezpiecznie żyć i uczyć się w Polsce. Z racji bycia studentem będziesz także mógł wykonywać pracę bez konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń.
Zawarcie małżeństwa z obywatelem polskim przez cudzoziemca wiąże się z dopełnieniem różnych warunków formalnych. Niekiedy konieczne jest wystąpienie do sądu o tzw. zezwolenie na ślub. Przy składaniu dokumentów obowiązują terminy, które muszą być przestrzegane, dlatego tym bardziej warto skorzystać z pomocy prawnika.
Pomożemy Ci w uzyskaniu tzw. zezwolenia na ślub przed sądem, transkrypcji dokumentów przez Urząd Stanu Cywilnego i uzyskaniu karty pobytu. Doradzimy w zakresie rozwiązania kwestii nielegalnego pobytu małżonka na terenie RP i legalizacji pobytu.
Oferujemy kompleksową obsługę w zakresie uzyskania obywatelstwa polskiego poprzez złożenie stosownych wniosków.
Nabycie obywatelstwa następuje w wyniku:
- nadania obywatelstwa polskiego przez Prezydenta
- uznania za obywatela polskiego
- przywrócenia obywatelstwa polskiego
- potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego (w tym przypadku nie następuje nabycie, a jedynie potwierdzenie).
Sprawdzimy czy możesz skorzystać z któregoś z tych mechanizmów, przygotujemy wniosek w Twoim imieniu i złożymy go do odpowiedniego organu.
Zaproszenie potwierdza posiadanie przez cudzoziemca środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów pobytu w Polsce oraz na pokrycie kosztów podróży powrotnej. Można je przedstawić w trakcie ubiegania się o wizę lub podczas kontroli granicznej.
Zapraszającym może być:
- obywatel polski zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- obywatel innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego/Szwajcarii lub członek jego rodziny, zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na tym terytorium,
- cudzoziemiec przebywający bezpośrednio przed wystawieniem zaproszenia legalnie i nieprzerwanie co najmniej przez okres 5 lat na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE
- osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zaproszenie wpisane do ewidencji zaproszeń jest ważne we wskazanym w nim okresie, na jaki zapraszający zaprosił cudzoziemca, nie dłuższym niż 1 rok.
Pomożemy Ci w przygotowaniu wniosku i uzyskamy dla Ciebie wpis do ewidencji zaproszeń.
Chęć uzyskania odpowiednich zezwoleń dla członków rodziny pozostających w kraju pochodzenia dotyczy bardzo wielu cudzoziemców przebywających w Polsce.
Cudzoziemcy mogą wystąpić o wydanie im zezwolenia na pobyt czasowy na podstawie połączenia się z rodziną, w przypadku gdy są członkami rodziny:
- obywateli Polski
- cudzoziemców mieszkających w Polsce, przebywających legalnie na terenie RP na podstawie pobytu stałego, rezydenta długoterminowego UE
- cudzoziemców mieszkających w Polsce posiadających kartę czasowego pobytu co najmniej od 2 lat oraz bezpośrednio przed złożeniem wniosku posiadających kartę jeszcze ważną przez rok.
Złożymy dla Ciebie lub Twoich bliskich wniosek o takie zezwolenie i zaopiekujemy się sprawą przez cały okres jej trwania.
Karta Polaka jest szczególnym dokumentem dla osób polskiego pochodzenia. Potwierdza ona przynależność cudzoziemca do Narodu Polskiego.
Posiadacz Karty Polaka ma prawo m.in. do:
- zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę oraz podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na takich samych zasadach co obywatele polscy
- odbywania studiów, studiów doktoranckich oraz innych form kształcenia, a także uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych
- korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych
- ulgi przy przejazdach w Polsce w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych
- pomocy konsula w sytuacji zagrożenia życia lub bezpieczeństwa, w ramach jego kompetencji, z zastosowaniem i poszanowaniem zwyczajów i prawa międzynarodowego
- otrzymania świadczenia pieniężnego na częściowe pokrycie utrzymania w Polsce w przypadku złożenia wniosku o pobyt stały
- pierwszeństwa przy ubieganiu się o pomoc finansową przeznaczoną na wspieranie Polaków za granicą.
Pomożemy Ci w uzyskaniu Karty Polaka i w korzystaniu z wynikających z niej uprawnień.
Zobowiązanie do powrotu, często potocznie zwane deportacją, oznacza dla cudzoziemca konieczność wyjazdu z Polski. Nielegalny pobyt i praca mogą doprowadzić do wydania takiej decyzji.
W decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu organ orzeka o zakazie ponownego wjazdu na terytorium Polski i innych państw obszaru Schengen lub ewentualnie tylko na terytorium Polski oraz określa okres tego zakazu, który może wynosić od 6 miesięcy do aż 5 lat.
Oferujemy pomoc cudzoziemcom, wobec których została wydana decyzja zobowiązująca do powrotu wraz z zakazem ponownego wjazdu oraz cudzoziemcom, wobec których toczy się postepowanie w sprawie zobowiązania do powrotu.
Cudzoziemiec ma obowiązek zameldowania się na pobyt czasowy lub stały. Obywatele UE mają obowiązek zameldować się, jeśli ich pobyt będzie dłuższy niż 3 miesiące. Pozostali cudzoziemcy maja obowiązek zameldowania się jeżeli ich pobyt jest dłuższy niż 30 dni.
Zameldowanie wiąże się także z automatycznym uzyskaniem numeru PESEL.
Nie warto odkładać tego na sam koniec.
Konieczność wymiany prawa jazdy dotyczy cudzoziemców, którzy zamierzają zostać w Polsce przez czas dłuższy niż 6 miesięcy.
W przypadku cudzoziemców będących obywatelami UE nie ma potrzeby wymiany prawa jazdy na polską wersję.
Zapewniamy kompleksową obsługę w zakresie wymiany prawa jazdy zagranicznego na polskie.
Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce może przebiegać w oparciu o różne formy prawne. Różnią się one m.in. pod względem wewnętrznej organizacji, opodatkowania i wysokości minimalnego kapitału.
Doradzimy Ci w zakresie wyboru odpowiedniej formy prawnej działalności, przygotujemy pełną dokumentację, zarejestrujemy Twoją spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym, załatwimy wszystkie czynności notarialne, dokonamy stosownych urzędowych zgłoszeń, pomożemy otworzyć rachunek bankowy. Na koniec dokonamy odpowiednich zgłoszeń w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych.
Niektóre rodzaje działalności gospodarczej są w Polsce obarczone dodatkowymi regulacjami i ograniczeniami administracyjnymi, takimi jak zezwolenia, koncesje lub wpisy do rejestru działalności regulowanej. W tym również Ci pomożemy!
Pomożemy Ci również później – w trakcie prowadzenia przez Ciebie biznesu – we wszystkich kwestiach prawnych, poczynając od dokonywania zmian w rejestrze, przez negocjowanie i przygotowywanie umów z kontrahentami, po odzyskiwanie należności od dłużników.
Obecnie jedynym właściwym identyfikatorem podatkowym dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej jest numer PESEL.
Cudzoziemcy będący obywatelami UE, państw EFTA lub Szwajcarii, muszą zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu od dnia przybycia do miejsca zamieszkania.
Cudzoziemcy z innych państw muszą zameldować się najpóźniej czwartego dnia od dnia przybycia do miejsca zamieszkania. Numer PESEL jest nadawany wraz z dopełnieniem tego obowiązku.
Dzięki posiadaniu numeru PESEL cudzoziemiec może m.in. łatwo załatwiać sprawy podatkowe.
Cudzoziemcy przebywający poza granicami Polski także mogą otrzymać numer PESEL, pod pewnymi warunkami. W takiej sytuacji nie wiąże się to z zameldowaniem na pobyt.
Numer PESEL jest zazwyczaj wymagany przez banki do założenia konta, dlatego na dłuższą metę PESEL jest nieodzowny do normalnego funkcjonowania w Polsce.
Cudzoziemcy często mają problem z wynajmem mieszkania czy lokalu na prowadzenie działalności. Nie znają rynku, przez co mogą zostać oszukani. Oprócz tego wynajmujący często mają opory przed wynajmowaniem nieruchomości cudzoziemcom, m.in. z obawy przed ich ewentualnym opuszczeniem Polski i wynikającymi z tego problemami z egzekucją należności.
Skorzystanie z pomocy profesjonalnych prawników zwiększy Twoje szanse na skuteczne znalezienie lokalu i negocjacje dobrych warunków umowy.
Kupno nieruchomości przez cudzoziemca jest obwarowane szczególnymi ograniczeniami, co wiąże się z koniecznością uzyskania zezwolenia. Cudzoziemiec spoza EOG albo Szwajcarii co do zasady powinien uzyskać wcześniej zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nabycie nieruchomości bez odpowiedniego zezwolenia jest nieważne.
Nasza pomoc przy poszukiwaniu nieruchomości oraz wsparcie w całej procedurze zakupu pozwoli Ci uniknąć rozczarowań i kłopotów. W przypadku weryfikacji dokumentów konkretnej nieruchomości sprawdzimy również jej stan prawny i wskażemy Ci ewentualne komplikacje, które mogą się pojawić przy zakupie.
W ramach naszych usług przygotujemy dla Ciebie odpowiedni wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Cały proces dodatkowo się komplikuje, jeśli zamierzasz nabyć nieruchomość rolną. W takiej sytuacji konieczne jest uzyskanie zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jeśli interesuje Cię zakup nieruchomości rolnej uzyskamy dla Ciebie konieczne zgody i zaświadczenia, a na koniec umówimy spotkanie u notariusza, na którym będziemy obecni obok Ciebie.
Usługi związane z nabyciem lub sprzedażą nieruchomości rolnych świadczymy również dla obywateli polskich oraz firm.
Reprezentujemy cudzoziemców w sprawach administracyjnych przed organami państwowymi. Urzędnicy zazwyczaj nie znają angielskiego w stopniu wystarczającym do obsługi cudzoziemców, dlatego tym bardziej warto skorzystać z usług profesjonalnego prawnika.
Nie zgadzasz się z otrzymaną decyzją? Pomożemy odwołać się od niekorzystnych dla Ciebie decyzji dotyczących:
- zezwolenia na pracę cudzoziemca
- zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na wszystkie okoliczności
- zezwolenia jednolitego na pobyt i pracę
- zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego EU oraz na pobyt stały
- umieszczenia w strzeżonym ośrodku lub areszcie w celu wydalenia
- zobowiązania do opuszczenia Polski
- wydania lub przedłużenia wizy
- nadania statusu uchodźcy.
Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie doradztwa prawnego i podatkowego dla cudzoziemców.
- pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu procesu rejestracji dla celów podatkowych
- pomoc przy uzyskiwaniu świadczeń (np. 500+, 300+, ulgi prorodzinne)
- sporządzanie, negocjowanie i opiniowanie umów
- bieżące doradztwo prawne dla Twojej firmy
- sprawy rodzinne – alimenty, kontakty z dziećmi, władza rodzicielska
- sprawy karne
- sprawy gospodarcze
- sprawy z zakresu prawa spółek, w tym zakładanie, rejestracja i zmiany w spółkach
- reprezentacja przed sądami.
Masz pytania?
Nic prostszego, napisz lub zadzwoń do nas! Jesteśmy do Twojej dyspozycji.