Popularne pytania
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania i wątpliwości, które pojawiają się w związku z legalizacją pracy i pobytu. Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Nic prostszego, napisz lub zadzwoń do nas! Jesteśmy do Twojej dyspozycji i z przyjemnością rozwiążemy wszystkie Twoje wątpliwości.
Okres, na jaki wydawana jest karta pobytu, zależy od rodzaju zezwolenia, którego dotyczy. Najczęstszą sytuacją jest składanie przez cudzoziemców wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy. W takiej sytuacji karta pobytu jest wydawana na okres do 3 lat, podobnie jak samo zezwolenie. Nie zawsze jednak zostanie ona wydana na pełne 3 lata. W zależności od rodzaju zezwolenia na pobyt czasowy, na długość karty pobytu i zezwolenia mogą wpłynąć: rodzaj umowy będącej podstawą zatrudnienia, to czy zezwolenie będzie pierwszym czy kolejnym dla danego cudzoziemca, a także kondycja firmy.
W przypadku złożenia wniosku o wydanie zezwolenia jednolitego na pobyt czasowy i pracę, największe szanse na uzyskanie zezwolenia i karty pobytu na pełen okres 3 lat mają osoby, które zostaną zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub na okres 3 lat. Takie informacje podaje pracodawca w dołączanym do wniosku załączniku nr 1.
Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy powinien być złożony osobiście, gdyż w przeciwnym razie niemożliwym jest pobranie od cudzoziemca odcisków palców.
Wysłanie wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy pocztą jest możliwe, jednak urząd wezwie cudzoziemca do osobistego stawiennictwa w celu złożenia odcisków palców. Jeśli cudzoziemiec zastosuje się do treści wezwania i uzupełni braki, to otrzyma stempel w paszporcie. Pobyt cudzoziemca uważa się wtedy za legalny od dnia nadania przesyłki na poczcie.
Nie da się zatem otrzymać zezwolenia i karty pobytu bez wizyty w urzędzie, dlatego preferowane i zalecane jest złożenie wniosku osobiście.
Wysłanie wniosku pocztą wydłuży cały proces co najmniej o czas doręczania korespondencji, a w niektórych urzędach znacznie dłużej. Warto jednak pamiętać o tej możliwości, by móc ją zastosować w sytuacjach awaryjnych.
Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku zezwoleń na pracę, na przykład zezwoleń typu A. W ich przypadku możliwe jest wysłanie wniosku pocztą bez osobistego stawiennictwa. Możliwą i coraz częstszą formą jest także składanie tych wniosków przez portal praca.gov.pl.
Zgodnie z art. 35 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego powinny być załatwiane w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane w ciągu dwóch miesięcy. Niestety terminy te pozostawały jedynie w sferze teorii. W praktyce czas oczekiwania na zezwolenie bywał różny i zależał od wielu czynników np.: rodzaju zezwolenia, obłożenia organu, stopnia skomplikowania sprawy i liczby złożonych dokumentów. Czas oczekiwania różnił się w zależności od urzędu.
Najnowsza nowelizacja ustawy o cudzoziemcach wprowadziła wymóg, aby zezwolenia na pobyt czasowy były udzielane w ciągu 60 dni. Nie wiadomo czy wprowadzenie tego przepis wpłynie w praktyce na skrócenie oczekiwania na wydanie zezwoleń, biorąc pod uwagę ograniczone moce przerobowe urzędów wojewódzkich.
W przypadku wniosków o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę złożonych w Warszawie, czas oczekiwania wynosił dotychczas co najmniej 3,5 miesiąca. Można spodziewać się w tym zakresie zmian na gorsze w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.
Jednym z warunków otrzymania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest 5-letni pobyt na terytorium Polski bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Pobyt musi być nieprzerwany i legalny. Ustawa o cudzoziemcach zawiera wiele szczegółowych przepisów regulujących tę kwestię. Tutaj wskazujemy tylko na najważniejsze z nich.
Nie każdy wyjazd z Polski powoduje w świetle prawa, że pobyt przestaje być nieprzerwany. Pobyt co do zasady uważa się za nieprzerwany, jeśli żadna z przerw nie była dłuższa niż 6 miesięcy, a łączna długość przerw nie przekroczyła 10 miesięcy w ciągu 5 lat.
Do 5-letniego pobytu nie zalicza się pobytu cudzoziemca w okresie jego nauki na terytorium RP.
Nie, samo zezwolenie na pracę nie wystarcza do legalnego zatrudnienia cudzoziemca. Zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt 12 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy cudzoziemiec wykonuje pracę legalnie, jeśli posiada zezwolenie na pracę oraz przebywa na terytorium RP na podstawie:
- wizy, z wyjątkiem wydanej w celu turystycznym i w celu korzystania z ochrony czasowej
- zezwolenia na pobyt czasowy, z wyjątkiem zezwolenia wydanego z uwagi na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu
- stempla potwierdzającego złożenie wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy, na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego UE, jeśli cudzoziemiec był uprawniony do wykonywania pracy przed złożeniem wniosku
- dokumentu określającego status członka rodziny członka misji dyplomatycznej, urzędu konsularnego państwa obcego lub osoby z nimi zrównanej
- wizy wydanej przez inne państwo Schengen
- dokumentu pobytowego innego państwa Schengen
- ruchu bezwizowego.
W praktyce legalnie zatrudniony cudzoziemiec obok zezwolenia na pracę będzie posiadał także wizę lub zezwolenie na pobyt czasowy.
Trzeba także pamiętać, że warunki zatrudnienia cudzoziemca muszą odpowiadać warunkom określonym w zezwoleniu.
Jeśli cudzoziemiec otrzymał odmowę udzielenia mu zezwolenia na pobyt, może wnieść odwołanie w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania. Odwołanie wnosi się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców za pośrednictwem wojewody, który wydał negatywną decyzję.
Wszystko zależy od rodzaju zezwolenia. Wniosek o zezwolenie na pracę typu A, B itd. składa pracodawca. Zatem wniosek powinien być podpisany przez osobę uprawnioną do reprezentowania pracodawcy lub przez samego pracodawcę, jeśli jest on osobą fizyczną.
Wnioski o zezwolenie na pobyt czasowy, w tym również pobyt czasowy i pracę, zezwolenie na pobyt stały i pobyt rezydenta długoterminowego UE, składa i podpisuje sam cudzoziemiec. W przypadku zezwolenia na pobyt czasowy i pracę pracodawca wypełnia i podpisuje obligatoryjny załącznik nr 1.
Cudzoziemiec, aby móc legalnie pracować w Polsce, musi posiadać podstawę legalnego pobytu i prawo wykonywania pracy u konkretnego pracodawcy. Legalny pobyt najczęściej wynika z posiadania wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy, a możliwość wykonywania pracy – z posiadania przez pracodawcę zezwolenia na pracę cudzoziemca lub z posiadania przez cudzoziemca jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę.
Cudzoziemcy z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Armenii, Gruzji i Mołdawii mogą także wykonywać pracę w oparciu o zarejestrowane oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.
Niektóre kategorie cudzoziemców są zwolnione z konieczności uzyskiwania zezwoleń na pracę. Należą do nich na przykład studenci studiów stacjonarnych.
Przedłużenie wizy jest możliwe tylko w szczególnych przypadkach, dlatego co do zasady cudzoziemiec, któremu kończy się wiza lub pobyt w ramach ruchu bezwizowego, powinien złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy.
Wniosek składa się do wojewody najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu.
Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku pobytu w oparciu o wizę wydaną w celu turystycznym, cudzoziemiec nie otrzyma zezwolenia na pobyt czasowy.
Nie, cudzoziemiec przebywający na podstawie wizy turystycznej nie może wykonywać pracy, nawet jeśli pracodawca uzyska dla niego zezwolenie na pracę.
Polskie prawo nie przewiduje możliwości przedłużania zezwoleń na pobyt czasowy. Istnieje natomiast możliwość złożenia wniosku o wydanie kolejnego zezwolenia. Cudzoziemiec, któremu kończy się zezwolenie na pobyt czasowy powinien złożyć nowy wniosek, najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu.
Istnieje możliwość złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jeśli wyrok będzie negatywny, można go zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Należy jednak pamiętać, że sądy administracyjne oceniają decyzje tylko pod względem ich zgodności z prawem.
Polski ustawodawca przewidział daleko idące ułatwienia przy zatrudnianiu obywateli: Ukrainy, Rosji, Białorusi, Armenii, Gruzji i Mołdawii.
Cudzoziemców z tych państw można zatrudnić na podstawie zarejestrowanego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.
Nie, przepisy ustawy o cudzoziemcach mówią wprost, że dokumenty składane w postępowaniu muszą być sporządzone w języku polskim lub zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Nie znalazłeś odpowiedzi?
Napisz do nas!
Masz pytania?
Nic prostszego, napisz lub zadzwoń do nas! Jesteśmy do Twojej dyspozycji.